| Cynthia13 a întrebat:

Ma puteti ajuta? Sunt clasa a 9-a si nu inteleg deloc progresiile aritmetice si geometrice.
Am enuntul exercitiului:Sa se scrie primii 5 termeni ai sirului cu termenul al n-le-a dat de formula:
a) an=2 la puterea n
Cum se rezolva? Vreau doar rezolvarea si explicatia acest punct pentru a putea sa le rezolv si pe celelalte.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

In ce ai scris tu aici nu ai altceva de facut decat sa inlocuiesti pe n cu valorile de la 1 pana la 5 pentru a-i afla pe primii 5 termeni ai sirului. Mai intai n ia valoarea 1, deci se obtine a1 ca fiind a1=2 la puterea 1=2. Apoi n ia valoarea 2, deci se obtine a2 ca fiind a2= 2 la puterea a 2-a=4. Dupa aceea n ia valoarea 3, deci se obtine a3 ca fiind a3= 2 la puterea a 3-a=8. Iti mai raman a4(unde n ia valoarea 4) si a5(unde n ia valoarea 5). Progresia ta (din acest exercitiu) este o progresie geometrica de ratie 2(deci nu aritmetica cum a scris Alinaame), intrucat fiecare termen incepand cu al doilea este egal cu valoarea termenului precedent inmultita cu ratia(adica cu 2). Pentru a avea progresie aritmetica, fiecare termen incepand cu al doilea este egal cu valoarea termenului precedent adunata cu ratia. Ti-am lasat mesaj cu id-ul meu, cauta-ma pe yahoo mess si vorbim mai multe acolo.

6 răspunsuri:
| Alinaame a răspuns:

Ii dai valori lui n. de ex:a1=2 la puterea 1, a2 este 2 la a 2a adica 4. asta e progresie aritmetica si ratia=2. si faci tot asa pana ajungi la a5! bafta!

| didiDia a răspuns (pentru Alinaame):

Ce ai scris tu e progresie geometrica, nu aritmetica. Pe viitor mai bine taci decat sa inveti oamenii gresit.

| Alinaame a răspuns (pentru didiDia):

Oricine mai gresestewinking asa cawave.

| liliana15 a răspuns:

Mama nici eu nu le suport, esti la filologie?

| Cynthia13 explică (pentru liliana15):

Stiinte sociale big grin

| liliana15 a răspuns (pentru Cynthia13):

Gravlaughing