| anadandelinaa a întrebat:

ma puteti ajuta va rog? ce carti as putea citi vara aceata? sunt baiat si am 14 ani.as dori ceva actiune dar in acelasi timp sa aiba si legatura cu scoala (trec pe clasa 9). ce imi recomandati. cele mai bune recomandari primesc funda big grin asteptwinking

Răspuns Câştigător
| blackdragon_7370 a răspuns:

Intradevar, Stephen King este foarte tare,la fel si Arthur Clarke(literatura S.F.), dar nu sunt tocmai ce ar avea nevoie un viitor licean. Ai putea sa incerci Fratii Jder de Sadoveanu(ar putea sa fie in programa) chiar daca romanul nu contine prea multa aventura(in primul volum, eu nu am gasit niciun pasaj de acest tip)poate chiar Creanga de aur. Banuiesc ca ai citit Neamul Soimarestilor... La liceu o sa ai nevoie de Maytrei, Enigma Otiliei(dar sunt mai mult o carte de dragoste), Tanase Scatiu, Viata la tara, Padurea Spanzuratilor(cred ca este mai interesanta decat celelalte), Mara, etc(carti plictisitoare in mare). Ca si carti extraprograma scolara, poti incerca Hugh Laurie – Traficantul de arme si A cincea fiola de Michael Palmer. Sper ca sugestiile au fost folositoare.happy

1 răspuns:
Apache
| Apache a răspuns:

Cartile lui jules verne! :...mereu mi-a placut aventura si ideile inovatoare ale lui verne
cartile politiste ale agathei chrysti! ...mereu te tin in suspans
cartile horror ale lui stephen king!
.sau, uite aici :
http://www.tpu.ro/......b-plapuma/