| AlexandruDan1996 a întrebat:

Mai am o saptamana de scoala si iau vacanta si as vrea sa invat PHP si MySQL si as vrea sa imi cumpar niste cartii. Este cineva care se pricepe si poate sa imi recomande niste cartii?

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ai făcut de două ori aceeaşi greşeală. Pluralul de la "carte" este " cărţi" şi nu "cărţii".
"Cărţii" este genitivul.
Coperta "cărţii"

| AlexandruDan1996 explică (pentru corolav):

Mersii... Chiar ma ajuta raspunsu tau. Pa

| corolav a răspuns:

Ai mai făcut o greşeală. "Mersi" se scrie cu un sigur "i". Deci, mersi.
Cum de auzi tu doi de "i"?
Foarte probabil acolo unde se impune cu doi de "i"scrii cu unul singur, iar unde trebuie unul pui doi.
De.ex. la cuvîntul "fiu" sau " copil"
Pluralurile fac "fii"şi " copii"( nu "fi " şi " copi").
Iar cînd aceste pluralurile se şi articulează se vor pune trei de "i".
Exemple :
Nenea Costică are doi "fii".( nearticulat). Fiii (artic.)lui se cheamă că sînt verii ( văr - veri) mei.
Acest " verii" poate avea un omonim ( cuvinte care se scriu la fel dar au înţelesuri diferite).
Ex.: Titlul unui film american celebru de prin anii 60. : " În arşiţa verii ".
Deci, acest " verii " este acum cazul genitiv de la cuvîntul feminin " vară " ( a cui arşiţă? a verii).
Sper că ai înţeles ceva.
Revenind la acel "fii " de mai sus.
El poate avea şi calitate de verb, în situaţia : " Te rog, fii copil cuminte!".
În acest caz, "fii" este modul imperativ, persoana a II -a singular de la verbul " a fi "
Deci, corect este "fii cuminte!" şi nu " fi cuminte!".
Cam asta e!

| al3xander a răspuns:

Eu am invatat de pe site-ul asta http://www.w3schools.com/
nu iti trebuie carti, iti trebuie un server, iti recomand easyphp http://www.easyphp.org/ si un editor, iti recomand bluefish http://bluefish.openoffice.nl/index.html (desigur poti gasi si alternative ca dreamweaver insa este cu plata)

| AlexandruDan1996 explică (pentru al3xander):

Eu plec la tara si nu am net... crying

| al3xander a răspuns:

Http://www.php.net/download-docs.php
iti recomand "Many HTML Files"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca pleci la tara, ce crezi tu, o carte ca aia o citesti ca pe o scriere literara?
Programarea se face pe calculator. E apa de ploaie ca citesti cartea aia daca n-o si practici simultan. Pentru o asemenea vacanta gaseste-ti altceva de citit. Ai tu timp si de astea mai incolo.

O avertizare: cartile de genul asta mai au greseli, ori sunt neactualizate, chiar expirate. Aproape la fiecare capitol esti nevoit sa mai cauti una alta pe Google, solutii la ceva ce nu intelegi din carte.
Crede-ma ca stiu din experienta. Nu e doar parerea mea.

| AlexandruDan1996 explică (pentru anonim_4396):

M-am uitat pe http://www.w3schools.com/ si daca ma concentrez un pic chiar inteleg. Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruDan1996):

E cel mai bun site in domeniu, fie ca esti incepator, mediu sau avansat. Aceiasi indivizi(W3C) care detin site-ul «fabrica» si standardele Web-ului. Iar site-ul ala are exemple foarte simple si are si un TryIt Editor care e ideal pentru HTML si CSS, chiar si Javascript. Dar si la PHP si MySQL ai lectii foarte bune acolo. Si mai sunt si alte tehnologii Web. Invata de acolo. Ai incredere.