| anonim_4396 a întrebat:

Maine am cursul festiv si trebuie sa pregatesc un discurs, dar fac ce fac, ori ma lungesc prea mult, ori il fac prea lacrimogen si nu as vrea sa-mi plictisesc colegii, vreau sa il fac intr-un mod mai amuzant. Aveti ceva idei?

2 răspunsuri:
| Mikys99 a răspuns:

DISCURS ABSOLVIRE
Mi-am promis ca nu voi face acest lucru pe durata celor 5 ani de facultate, insa ma vad nevoit
sa recurg la o metoda studenteasca folosita din toate timpurile…fitzuica.
Stimaţi profesori, parinti, colegi, distinsi invitati…Asa incepe un discurs standard cu aceasta
ocazie.
Personal, m-am intrebat de ce discursurile de absolvire sunt adesea prea formale si nu
intotdeauna bine asimilate de catre auditoriu.
Un motiv este faptul ca cel desemnat sa tina discursul (in cazul de fata…eu), este ales pe baza
unei competente dintr-un anumit domeniu, si nu datorita calitatii de bun orator. Un alt motiv tine de
auditoriu (…adica de dumneavoastra). Acesta asteapta cu nerabdare finalizarea discursului, pentru a
trece la lucruri mai interesante (…de exemplu sunetul eliberator al dopului sticlei de sampanie). Ar
mai fi desigur si presiunea de a cauta mereu ceva interesant de spus, fara a cadea in banal.
Prin urmare, stimaţi profesori, parinti, colegi si invitati, nu va fie teama. Sunt perfect constient
de faptul ca intr-o astfel de zi plina de entuziasm, asteptarile dvs. de la vorbitor, sunt legate, mai presus
de orice, de concizia acestuia. Sper sa nu va dezamagesc. Sunt exact 30 fraze in discurs, dintre care ati
auzit deja 10. Va dura aprox 7 minute si trebuie sa va marturisesc ca nu mi-a fost deloc usor sa-l aduc
la aceasta forma.
In numele colegilor mei, vreau sa le multumesc parintilor nostri care ne-au indrumat pasii pe
aceasta cale si ne-au sustinut in anii de facultate, pentru ca ne-au trezit in fiecare dimineata la timp sa
ajungem la ore si pentru ca ne-au fost alaturi in toate momentele noastre importante, inclusiv astazi
aici.
Profesorilor nostri le multumim pentru ca ne-au oferit ocazia sa descoperim lucruri noi care ne
vor folosi in activitatea ce urmeaza, pentru ca au transformat relatia rigida student – profesor intr-una
de comunicare deschisa si prietenie si pentru ca ne-au format ca oameni. Va multumesc pentru toate
intrebarile, uneori copilaresti, la care v-ati straduit sa gasiti raspunsuri, pentru acele cuvinte cheie pe
care mi le-ati oferit ca punct de plecare in cautarile de pe Google sau Wikipedia. Deasemenea, va
multumesc pentru toate discutiile offtopic pe care le-am purtat si pentru sprijinul acordat in momentele
de impas.
Dragi colegi, sa nu uitam de toate momentele placute pe care le-am petrecut impreuna, care neau oferit o experienta de viata atat de necesara la aceasta varsta de maturizare. Spre exemplu, serile si
noptile nenumarate pe care le-am petrecut impreuna la jocuri de carti, gratare si interminabile pregatiri
pentru colocvii si proiecte.
Astazi este un moment de sfarsit si totodata un nou inceput, o noua viata ne asteapta. Este
momentul cand cele acumulate pe bancile scolii vor fi puse in practica si vor legitima valoarea
castigata in timpul facultatii. Noi avem astazi nu numai pregătirea necesară unor buni specialişti, ci şi
capacitatea de a reuşi în viaţă. Cu siguranţă, după numeroasele examene prin care am trecut şi
experienţa căpătată în anii de facultate, suntem pregătiţi să facem faţă obstacolelor care ne vor astepta
de acum înainte.
Dupa Absolvire, vom fi membri cu drepturi depline in tagma ingenerilor si vom trai toate acele
lucruri frumoase pe care viata ni le-a pregatit: un loc de munca, casatoria, copii, rate la banca, privirile
suspicioase ale soacrei si sefilor.
Imi doresc sa ne intalnim cu totii peste 10 ani aici, la fel de entuziasti, zambitori si veseli, chiar
daca drumurile noastre in viata se vor desparti. Unii probabil vor dori sa faca parte din
exploziva...industrie IT din Romania, altii vor pleca peste hotare iar unii dintre noi isi vor continua
studiile in Galati sau in alta parte. Tuturor, mult succes!

| Anonim5923 a răspuns:

"Dragii mei colegi, stimaţi profesori,

Ne-am întâlnit în acest cadru festiv pentru a mai simţi bucuria de a fi împreună şi de a ne împărtăşi sentimentele, pentru a încerca să mai învăţăm ceva unii de la alţii, înainte a porni fiecare într-o nouă încercare.

Ţin să mulţumesc tuturor nu numai pentru că mă ascultaţi acum, ci şi pentru faptul că am fost ascultat şi înţeles încă de la primul pas pe care l-am făcut în această şcoală.

Una din prezenţele deosebite, care ne-au marcat şi luminat drumul copilăriei şi care ne-a arătat calea spre maturizare sunteţi dumneavoastră, doamnă profesoară ….

Aţi avut grijă şi înţelegere, umor şi căldură sufletească, reuşind nu numai să ne lărgiţi vocabularul şi să ne îmbunătăţiţi sintaxa, ci şi să ne susţineţi în timida noastră încercare de a desluşi „corola de minuni a lumii".

De asemenea, aţi avut suficientă sinceritate şi tărie sufletească pentru a ne ţine pe drumul cel drept, lucru foarte dificil ţinând cont de zburdălniciile noastre, mai mult sau mai puţin amuzante.

Deşi ar putea fi considerată severitate, înţelegem că totul a fost numai pentru binele nostru, căci disciplina şi lupta perseverentă ne vor ajuta în continuare pe toţi.

Acum, în acest moment al despărţirii, simţim nevoia de a vă mulţumi pentru toate eforturile, toată energia şi toată dragostea pe care ni le-aţi dăruit.

Sperăm că bucuria clipelor trăite împreună şi tristeţea efemeră a despărţirii să ne rămână tuturor în suflet…

Şi dumneavoastră stimaţi profesori şi noi, elevii dumneavoastră, ştim că această despărţire nu este ultimul act al unei piese, ci doar primul.

Căci noi păşim în viaţă, cu bucurii şi cu mai puţină frică, întăriţi şi poate mai pregătiţi pentru ce va urma, datorită faptului că v-am cunoscut, mai mult şi mai mult, în fiecare oră petrecută împreună.

Vă mulţumim, doamnă profesoară!"