| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
O parere de-a voastra legat de urmatorul fapt: de ce sunt mediile asa de mari la admiterile la facultate? Am o colega de scoala care a dat anul asta bacul si a luat media 9, vrea sa dea la litere, la Bucuresti, dar spune ca nu e sigura daca intra la buget, intrucat ultima medie de anul trecut, la buget, a fost 8, 90, si îi este teama ca si anul acesta va fi la fel, poate cu medii mult mai mari. Sa intri cu 8, 5 la taxa, nu stiu ce sa zic.

14 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Au fost note mai mari si promovabilitate mai mare la bacalaureat in ultimii 2 ani. Cum majoritatea facultatilor au optat pentru admitere pe baza de dosar, mediile tind sa creasca chiar si la facultatile nu foarte cautate. La o prima vedere as crede ca totusi anul acesta vor fi ceva mai mici mediile decat anul trecut.
Eu zic sa o incurajezi ca sigur o sa intre la buget. Succes

| Anaoi28 explică (pentru Purec):

Da, incerc sa discut cu ea, insa aproape ca ma streseaza si pe mine cu grijile ei, ma tot agit si eu ca poate la anul nu o sa am sansa sa intru la buget, intrucat parintii mei sunt sigura ca nu imi vor plati taxa, dar sper sa nu ma mai streseze si pe mine cu gandurile ei.
Multumec mult! Sper sa ai dreltate si sa intre acolo unde doreste.

| Catrice a răspuns:

Nașpa,ar trebui sa nu existe facultăți cu taxa, doar la buget să-și permită tot prostul sa ajungă acolo.

| Anaoi28 explică (pentru Catrice):

Da, "tot prostul". Aici nu ma refer la cei care ar intra la buget cu note de 6, ci la cei care poate chiar au muncit pentru o medie de 8, 5-9, fara meditatii, care, dupa mine, nu este deloc de lepadat, si care nu pot intra la o facultate pe care o doresc. Nu toata lumea ia 10, nu toti isi permit meditatori. Din propria experienta, pot spune ca munca elevului este cea cruciala, intrucat, in scoala mea, doar cativa profesori se intereseaza cu adevarat de cei pe care ar trebui sa îi pregateasca, de exemplu, profa mea de romana nu ne explica nimic, vine cand mai sunt 10-20 de minute din ora, corecteaza tema si ne da alte 20 exercitii pentru a doua zi, ca sa spuna ca si-a facut treaba. Eu anul viitor voi fi intr-a 12-a, si invat singura mai mult.
Multumesc de raspuns si multumesc pentru ca ti-ai exprimat propria opinie.

| Catrice a răspuns (pentru Anaoi28):

Nu toți copiii de 10 fac meditații. Fiecare ia după cat îl duce mintea.

| Anaoi28 explică (pentru Catrice):

Da, sunt constienta de acest lucru. Eu nu am luat 10 la EN in clasa a VII a, fiind singurul examen important la care ma pot raporta, deoarece anul viitor voi da bacul, insa am avut o medie decenta numai cu ce s-a predat la scoala. Am luat 8 la mate si 9, 75 la romana, fara meditatii, am avut o medie decenta cu procentul rezultat din mediile anor V-VIII.
Ce vreau sa spun este ca am avut profesori foarte buni, insa la liceu, nu am avut aceeasi profa de romana, si am dat peste o persoana care nu en preda deloc, stie doar sa dea teme, insa nu are o virtute pedagogica, nu o intereseaza. Vreau sa precizez ca este greu sa ai note exceptipnale( nu imposibil, cum ai spus), in contextul in care nu ai o baza solida exolicata de cineva care cunoaste toate aceste lucruri.
Multumesc, din nou, pentru raspuns. O sa incerc sa ma motivez si eu ca sa ajung la o medie cat mai buna la anul.

| Frank51 a răspuns:

Pentru că facultatea este foarte căutată, fiind mulți doritori cu medie mare și locuri limitate logic că ultima medie va fi mare. Poți alege altă facultate care nu este la fel de căutată, din câte am văzut în acelasi departament fiecare facultate are majoritatea materiilor comune, dacă desigur îți place acea ramură.

| Anaoi28 explică (pentru Frank51):

Buna!
Da asa este, ai dreptate, sunt multi doritori.
Multumesc de raspuns!

| Frank51 a răspuns (pentru Anaoi28):

Mai contează și anul, uneori ai noroc dacă se retrag mulți, la mine s-au retras extrem de mulți și am avut norocul să intru la buget cu o medie mică. În anul 3 mai suntem doar 28, inițial am fost 44. Dacă sunt mai puține persoane decât locuri bugetate, nimeni nu mai poate intra la taxă, rămâne la buget, la noi încă din primul an am rămas mai puțini decât locurile bugetate.

| Anaoi28 explică (pentru Frank51):

Multumesc mult ca m-ai lamurit!

| mastadont a răspuns:

E și normal, la buget sunt locuri limitate și intră doar cei mai buni. Eu am avut norocul să intru la buget însă tot așa, pe ultimele poziții. Mai e și problema că trebuie să îți menții nivelul, media ridicată, și pe parcursul facultății pentru că altfel e posibil să ajungi la taxă.

| Anaoi28 explică (pentru mastadont):

Da, incerc sa discut cu ea, insa aproape ca ma streseaza si pe mine cu grijile ei, ma tot agit si eu ca poate la anul nu o sa am sansa sa intru la buget, intrucat parintii mei sunt sigura ca nu imi vor plati taxa, dar sper sa nu ma mai streseze si pe mine cu gandurile ei.
Multumec mult! Sper sa ai dreltate si sa intre acolo unde doreste. Ma face sa cred ca la anul, cand voi da si eu examenul, nu voi resusi sa intru la buget. De asta ma tem cel mai mult. Bacul ne deschide un drum spre invatamanul superior.

| Purec a răspuns (pentru Anaoi28):

Eu stiu ca tu esti o fata inteligenta si speciala, sunt sigur ca te vei descurca foarte bine la bacalaureat si vei intra la buget la facultatea de drept. Nu va mai stresati inutil cu admiterea, pune-ti mai multe optiuni pentru siguranta si aveti mai multa incredere in voi!
Sunt 100% sigur ca prietena ta intra la buget la Bucuresti. Poate la anul alegi si tu Bucurestiul, nu Craiova. Succes

| Anaoi28 explică (pentru Purec):

Da, ma gandec si eu acum sa merg in Bucuresti, stiu ca sunt mai multe oportunitati si multe sanse de afirmare pentru studenti. M-am tot documentat si cred ca asta o sa fie o alegere finala, asta daca nu ma razgandesc intre timp.
Multumesc pentru incurajari, succes si tie!