| Mihail_George_1989 a întrebat:

Buna TPU
Pot sa ma transfer de la stiinte ale naturii la filologie in acelasi liceu daca am ramas corgient la mate pe primul semestru?(vreau sa ma transfer in vacanta dintre semestre).
Unii spun ca nu pot, iar altii ca da.Sunt confuz
Va rog sa ma lamuriti...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul in care se schimba profilul se poate face doar in vacanta de vara, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară."

| Mihail_George_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Diriginta a spus ca se poate si intre semestre

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihail_George_1989):

Se poate doar daca nu schimbi profilul sau daca esti intr-o situatie exceptionala, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Daca diriginta spune altceva inseamna ca nu cunoaste regulamentul sau se incalca regulamentul.