| Snbsvs a întrebat:

Buna TPU!
Prin cate stim cu totii in Romania liceele au profile (mate info, filo, SN, etc).
Intrebarea mea este: numai Ro are profile? M am uitat si in alte tari si nu se mentioneaza deloc despre uman, real, tehnologic, etc., liceul e liceu si atat.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dap. In Olanda sunt vreo patru profile (unul dintre ele este sanatate si tehnica). Plus ca liceele sunt pe niveluri: VWO pentru cei mai destepti, HAVO pentru cei destui de buni la invatatura si VMBO pentru restul. Adica invatamantul secundar e selectiv.