| CristinaNicoleta a întrebat:

Revin cu aceeasi intrebare in speranta de a primi un raspuns care sa ma poata ajuta. Eu imi doresc foarte mult sa devin profesoara de biologie, insa vara aceasta as fi fost admisa la Biologie, insa cu taxa...si,din cauza problemelor financiare din familia mea, a trebuit sa optez pentru Facultatea de Ecologie si protectia mediului din cadrul aceleiasi universitati unde se afla si facultatea de biologie. Din cate am observat materiile sunt destul de asemanatoare, dar nu stiu daca dupa terminarea facultatii pot deveni profesoara de biologie. Voi urma si modulul pedagogic.
Voi ce credeti?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| LamentedSoul a răspuns:

Interesează-te de asta, la facultate.

| Jessie1234 a răspuns:

Nu stiu 100% dar, din cate imi amintesc, in clasa a 8-a se face "biologie" sub numele de ecologie umana si stiam ca profesoara mea din anul acela avea facultatea de Ecologie, preda astfel doar la clasa a 8-a, insa a trecut ceva timp de atunci si nu te pot asigura ca asa este. Cred ca exista si licee pe astfel de specializari in care poti preda. Parerea mea este ca nu vei putea fi profesoara de biologie pura ci de ecologie.
Mai intereseaza-te si la facultate ca sa poti fi sigura pe un raspuns.
Mult succes!