| frumosuionut13 a întrebat:

sa zicem ca media la matematica adunata cu tot cu teza si impartita la 4 imi da 5, 78.Aceasta se rotunjeste?

Răspuns Câştigător
| Marrriaaa a răspuns:

Da, adica media ta va fi 6.

3 răspunsuri:
| Skeletonized a răspuns:

Da, dar nu așa se calculează meadia. Aduni notele pe care le ai în oral, le împarți la câte sunt, înmulțești rezultatul cu 3, aduni teza și apoi împarți la 4.
De ex. presupunem că în oral ai 5, 6, 7, 4 și 6 în teză. Atunci 5+6+7+4=22
22/4=5.5
5.5*3=16.5
16.5+6=22.5
22.5/4=5.62
Care se rotunjește la 6. Deci dacă ai calculat corect, da, se rotunzește.

| PROTOTYPE a răspuns:

Da happy

| Cameliapantiru a răspuns:

Da, vei avea media 6. Poate, totusi, te pui pe invatat acum in ultimele saptamani de scoala, obtii note mai mari si reusesti sa ajungi la media 7. Succes!