| SpaceXrainbows a întrebat:

Bună TPU!
Scrisul înghesuit la Evaluarea Națională se consideră semn? Mi se poate anula lucrarea dacă am scris un rând înghesuit?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

DA, conform noului regulament al Evaluarii Nationale se considera semn! Se considera semn si scrisul mic, mare, inclinat spre dreapta, inclinat spre stanga, cu msjuscula, cu alineat, cu punct la sfarsit, cu mai mult de 3 virgule pe un rand. Daca ai scris jumatate de rand inghesuit asta clar e semn. Daca ai scris un rand intreg inghesuit nu numai ca iti anuleaza lucrarea, dar iti face si referat sa nu mai poti da niciodata examenul.

Pe bune, ne-ati innebunit cu semnele voastre. Semn e ala cand desenezi inimioare si unicorni sau faci cine stie ce hieroglife care nu isi au locul intr-o lucrare. Pt orice altceva nimeni nu e atat de rau incat sa se joace cu viitorul unui copil. Si oricum sunt mai multi corectori, chiar daca vrei nu poti sa fraudezi examenul si ei stiu asta. Profesorii care au bagat frica asta in voi trebuiau sa taca din gura. Nu e normal ca un copil sa stea 2 saptamani cu stresul ca i se anuleaza lucrarea pentru orice a scris pe foaia aia. Toate intrebarile tale numai despre asta sunt. Stai linistit!

| sierra1 a răspuns:

Dacă din satelit nu de vede a fi "semn" atunci nici corectorii nu îl interpretează ca atare. Deci fii liniștit!

| Raducons a răspuns:

Nu se anuleaza lucrarea chiar asa de usor, poate ca sunt o suta de lucrari in care este un rand inghesuit.

| mr009 a răspuns (pentru Raducons):

Cred că mii/zeci de mii.

| Anon31241212 a răspuns:

In niciun caz! Stai fara griji. Succes!

| mr009 a răspuns:

Nu cred. Dar e bine ca înainte de examene să lucrezi puțin și la perfecționarea scrisului, eu așa am făcut.