| FoCs a întrebat:

Stiu ca poate pentru unii pare o intrebare prosteasca insa ati putea sa imi spuneti daca va rog cum se aduna/scade un numar cu un radical? Chiar n-am mai facut mate de foarte mult timp si am uitat. Spre exemplu : 1 + radical din 2?

3 răspunsuri:
| lovemusic605 a răspuns:

Pentru că sunt numere iraţionale, le laşi aşa. Nu poţi obţine un rezultat exact. Eventual, dacă există o întreagă adunare sau scădere sub radical, atunci se poate face. Dar dacă termenii sunt scrişi separat cu radical, pur şi simplu laşi aşa.

| FoCs explică (pentru lovemusic605):

Dar daca e 1 + radical din 2 + 1 - radical din 2? Eu pentru asta am pus intrebarea. Sau daca e inmultire in loc de adunare?
happy

| lovemusic605 a răspuns (pentru FoCs):

În primul rând, tu ai acolo radical din 2 şi -radical din 2, care se anulează pentru că sunt numere opuse, că-i ca şi cum ai face 5-5. Înţelegi? Deci, îţi rămâne numai 1+1, care-i 2. Şi ce-am zis eu mai devreme e valabil numai pentru adunare şi scădere, că dacă-i înmulţire sau împărţire, indiferent dacă sunt sub radical sau separat fiecare, toţi termenii se înmulţesc sau se împart. Sper că acum ai înţeles! happy