| Allliiieee a întrebat:

Stie cineva ce trebuie sa fac pentru a intra la Universitatea de Vest din Timisoara, in departamentul de psihologie? Adica la celelalte departamente se intra cu interviul motivational si media de la bac, este la fel si la psihologie? Daca nu, poate sa mi spuna cineva cum se intra? Va rog.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Aloha,
La uvt se va lua în considerare media de la bac și un examen de aptitudini generale (e un fel de test de inteligenta). Nu trebuie sa te pregătești cu nimic dinainte, totul se desfășoară acolo.

Dacă mai ai întrebări dă-mi un mesaj

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art. 12. La Facultatea de Sociologie şi Psihologie, admiterea se face după următoarele criterii:
Domeniul PSIHOLOGIE:
 Test de evaluare a competenţelor lingvistice şi de raţionament(vezi anexa 7) - 33 % şi media examenului de bacalaureat - 67 %

Criteriile de departajare pentru medii egale vor fi :
1. Nota obţinută la proba scrisă la Limba română, din cadrul examenului de Bacalaureat.
2. Nota obţinută la proba scrisă de la disciplina la alegere, în funcţie de profilul/specializarea liceului, din cadrul examenului de bacalaureat." - SURSA = Regulamentul admiterii ( pag. 4-6 ) de la linkul oficial :
http://www.socio.uvt.ro/wp-content/uploads/2015/07/met_lic.pdf

Toate cele bune!