| Cristina19891989 a întrebat:

Buna TPU!
Stie cineva daca trebuie facultate ca sa devii educatoare?

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca ai terminat liceul trebuie sa urmezi "Ciclul I de studii universitare de licenţă în cadrul unei facultăţi de Ştiinţe ale Educaţiei, specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar". Dupa cei trei ani poti sa profesezi, dar trebuie sa mai faci un master didactic de 2 ani.
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=162637

| Cristina19891989 explică (pentru anad):

3 ani numai ca sa fi educatoare? prea mult

| Cristina19891989 explică (pentru anad):

3 ani numai ca sa fi educatoare? E prea mult

| anad a răspuns (pentru Cristina19891989):

Da, plus doi ani master didactic. Dupa normele europene, nu mai poti profesa in invatamant fara studii superioare. Si cei care au terminat cu studii medii (liceu sau colegiu pedagogic) trebuie sa-si completeze studiile la o facultate de profil.

| Karinakari99 a răspuns:

Da,facultatea de pedagogie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia de pedagogie. nici o alta

| einenebun23 a răspuns:

Facultatea de Pedagogie. Te sfatuiesc sa faci una de stat si una privata ca sa ai ceva sanse.