| mariutzika58 a întrebat:

Stie cineva unde pot gasi un site cu exemple de evaluari nationale pentru clasa a 6-a? dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Lussy2 a răspuns:

Majoritate se gasesc pe didactic, dar nu sunt excelente, mai bine ai merge la librarie si ai intreba de o carte cu evaluari nationale si spune-i sa fie una buna si recent aparuta..pretul nu este exagerat. maxim 15 lei

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "Evaluare Naţională" pentru clasa a 6-a!

Poate vrei pentru clasa a 8-a laughing

Toate cele bune.

| mariutzika58 explică (pentru bursuc001):

Haios

| bursuc001 a răspuns (pentru mariutzika58):

Probabil pentru tine sad

Eu NU sunt ca şi copilaşii" de pe site!
NU răspund aiurea - doar, poate, poate, voi câştiga vreo fundă!

Puteam să te trimit şi eu pe didactic.ro ( sau pe alte 10 site-uri ) să cauţi "cai verzi pe pereţi" rolling on the floor

NU există "Evaluare Naţională" pentru clasa a 6-a!

Dacă vrei să EXPLICI mai exact ce vrei ( şi pentru ce ), mai vedem...

O seară frumoasă.

| Deyutzzu25 a răspuns (pentru bursuc001):

Vai tu nu exista evaluare pentru clasa a VI ce dq sa stii daca ai 1 an esti prost de puti iesi de pe TPU ca nai fata

| bursuc001 a răspuns (pentru Deyutzzu25):

Măi, copilaş!

În primul rând, să înveţi să fi POLITICOS!

Aşa NESIMŢIT să te adresezi părinţilor tăi!
Probabil că ei AU acele "adjective" pe care mi le-ai adresat mie...

Apoi, dacă erai puţin mai "deştept" decât te crezi, mai şi GÂNDEAI puţin!

Evident, NU e cazul tău deoarece tu NU poţi face asta :(

Din păcate, îţi LIPSESC cei 7 ani "de acasă" ( sau de la grădiniţă )...
Mai pe româneşte : eşti PROST crescut!

Aşa că, mergi la mă-ta să te educe!

Apoi, ca să nu "mori" PROST, să-ţi EXPLIC cum stă treaba :

În ianuarie 2014, când utilizatoarea a postat întrebarea aceasta, NU era planificată nici o "Evaluare naţională de clasa a 6-a"!

Abia în APRILIE 2014 s-a elaborat "Ordinul nr. 3334/2014 privind aprobarea Metodologiei de organizare şi desfăşurare a evaluărilor naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a şi a VI-a în anul şcolar 2013-2014 şi a Calendarului de administrare a acestora" - vezi linkul :
http://lege5.ro/......i-de-admin

Deci, pe viitor, pune "mânuţa" şi mai studiază!

"Adjectivele" de mai sus ( cele adresate de tine ) te CARACTERIZEAZĂ pe deplin şi îţi sunt APLICABILE doar ţie =))

O zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru mariutzika58):

Bună!

Între timp, s-a elaborat/emis Ordinul privind Evaluarea Naţională la clasele a 2-a, a 4-a şi a 6-a, respectiv a fost lansată pagina web a edu.ro :)

Vezi diverse modele la linkul :
http://mate.info.ro/......202013.pdf

http://romana.info.ro/......202013.pdf

http://www.neutrino.ro/......dactic.pdf

În 2013 testele au fost pe 2 secţiuni : secţiunea matematică şi ştiinţe, respectiv secţiunea limbă şi
comunicare - vezi detalii la linkul :
http://www.neutrino.ro/......dactic.pdf

De asemenea, a fost SCHIMBAT Calendarul iniţial al evaluărilor - vezi noul calendar la linkul :
http://lege5.ro/......i-de-admin

Vezi şi linkul OFICIAL - am observat că a fost actualizat site-ul edu şi au apărut MODELE de teste :
http://subiecte2014. edu.ro/2014/evaluarenationala6/index.html

Toate cele bune.

| mariutzika58 explică (pentru bursuc001):

Da... nu ai trecut prin ce am trecut eu batrane ramai pe generatia ta sau mai informeaza-te si tu despre tara ta

| bursuc001 a răspuns (pentru mariutzika58):

Cum spuneam mai sus : eşti PROST crescut sad

Iar vei primi "IGNORE"!

Dacă mai continui cu TÂMPENIILE, atunci ţi se va închide contul happy

O zi frumoasă.

| Cirstina_Alex_1990 a răspuns:

Www.didactic.ro e cel mai bun site.Gasesti orice materie acolo :) si de examene nationale. Orice gasesti si sunt bune :D, facute de profesori :D.Eu de acolo ma pregateam pentru teza :D