| 熊Panda熊 a întrebat:

TPU! Sunt cam derutat : termin a 8-a si nu stiu ce sa aleg dintre stiinte sociale sau stiintele naturii. Media generala imi iese peste 9, 80. Eu cu inima as alege stiintele sociale, am fost mereu asul clasei la istorie, geografie si civica, mi-au placut enorm de mult, insa cu mintea as alege stiintele naturii, imi plac si acelea, insa matematica mi se pare cam grea.
La stiinte sociale nu m-as duce fiindca nu ai asa o gama larga de facultati ca si la real, si in plus am auzit ca o gramada de lenesi care nu vor sa isi bata capul merg la uman.
La stiintele naturii n-as merge fiindca am auzit de la profesoara de mate ca la liceele de real sunt profi foarte ipocriti, dau note slabe pe nedrept si te zdrobesc cu invatatul.
Voi ce parere aveti despre stiintele sociale sau ale naturii?

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Mergi pe ce-ți place ție mai mult. Dacă ție îți place științe sociale atunci mergi acolo, oricum pe viitor pe poți răzgândi și te poți transfera la alt profil.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi la ale naturii. Unde am fost si eu. Ai mai multe oportunitati dupa.

| oprescudorin11 a răspuns:

In general, la 'stiinte ' sociale sau politice, trebuie sa ai un 'spate tare'!
In toate societatile e la fel. Social, pentru mine echivaleaza cu TURMA!
Daca nu faci parte din turma, nu ai ce cauta in mijlocul ei! Ti-e clar?
Pe de alta parte, nu exista in ziua de azi vreun domeniu, in care sa te afirmi, fara a face parte din turma. Daca iti place sa te dizolvi in nimicnicie, alegi 'performanta ' recunoscuta de turma. Daca vrei sa ramai un necunoscut (in timpul vietii) atunci sa faci ce-ti dicteaza inima!

| 熊Panda熊 explică:

*a, si am uitat : in general as opta pentru un viitor fie in drept, fie in medicina, sau daca reusesc sa dau lovitura, in arte.

| 熊Panda熊 explică:

N-as vrea sa regret pe viitor, fie ca nu-mi gasesc o meserie (st. sociale), fie ca ma strofoc sa invat de 10 si sa primesc un amarat de 6 (st.naturii)...

| cosmin2904 a răspuns:

La stiinte ale naturii e un pic mai greu si cere mai multa mate, dar la media aia nu stiu de ce-ti faci griji. Daca nu merge mai faci si meditatii :p