| SuziR a întrebat:

intru in clasa a8-a si sunt foarte confuza ce sa aleg din profilele de la liceu stiinte sociale si stiintele naturii...ce facultati pot face din ele si ce job-uri as avea pe viitor?

Răspuns Câştigător
| 0Alexander0 a răspuns:

Pai...
Stiintele naturii este un profil axat pe stiintele reale, adica matematica, biologie, fizica, chimie. In general poti da la orice facultate, dar in general medicina, facultatea de fizica, bio, chimie etc.

Stiinte sociale este un profil axat pe stiintele sociale, adica istorie, geografie, sociologie, psihologie etc, dar si pe limbi straine. Poti urma de asemenea orice facultate, dar iti va fi greu sa te descurci la facultati gen medicina, mate, poli etc. cum profilul nu este axat pe ele. Poti da la jurnalism, drept, psihologie etc, in general axate pe comunicatie, limbi straine.