| emega a întrebat:

TPU!
Sunt clasa a 9-a si zilele trecute am fost aleasa sefa clasei. Daca as mai fi fost la gimnaziu m-as fi bucurat pentru ca stiam cam la ce se rezuma, dar acum oscilez intre "imi place" si "nu-mi place". Imi place sa ma implic in activitati (am auzit ca avem acum consiliul elevilor la liceu), imi place sa vorbesc si sa reprezint, sunt o persoana de treaba si ma inteleg cu majoritatea colegilor si zic eu ca si zic ca sunt si corecta cand vine vorba de rezolvarea conflictelor.
Mi-ar placea daca mi-ati face un fel de lista (ma refer la cei care sunteti la liceu de mai multi ani asa. am nevoie de nitel ajutor pentru ca as vrea sa raman in continuare big grin) cu avantaje/ dezavantaje, ce trebuie sa fac/ sa nu fac. stiti voi big grin.
Bineinteles, cel mai bun si amplu raspuns primeste funda+vot! Multumesc mult! big grin (Si bafta in noul an scolar!)

Răspuns Câştigător
| GandacelulMasochist a răspuns:

In primul rand, fiind sefa clasei, te ridici cu mult mai mult peste nivelul colegilor tai, deoarece te invarti in alt grup la consiliul elevilor, se discuta niste probleme importante si chestii la care nu oricine e capabil sa gaseasca un raspuns sau o rezolvare. Ti-as recomanda, ca fiind pe a 9a sa nu te dai mare sau sa te bagi in discutiile celor mai mari, mai bine ar fi sa meditezi acasa asupra celor discutate si sa acumulezi experienta timp de un an, sa vezi cum se procedeaza, sa poti sa-ti formezi un anumit vocabular, fara "pai" si "no" sau alte cuvinte asemanatoare, necorespunzatoare unui purtator de cuvant al unui colectiv. In al doilea rand, trebuie sa castigi increderea colegilor tai ca sa poti colabora si impreuna, sa va implicati in anumite activitati atat scolare, cat si extrascolare. Ar fii bine ca dupa sedinta de consiliu sa le comunici colegilor tai pe scurt ce s-a discutat, dar sa pui accent pe ceea ce este mai important si totodata, ei nu trebuie sa afle tot, doar ceea ce ii priveste, restul ploblemelor ramanand sa le discuti cu alti sefi de clasa. In alta ordine de idei, nu trebuie sa te dai superioara in fata tuturor, ca "cine mi-s eu", ci doar sa pastrezi bineinteles o distanta intre discutile care merita discutate si barfele din clasa, incercand in prealabil sa le elimini cat poti, cu conditia de a nu creea altele. Of course, diriginta/dirigintele o sa-ti ajunga una/unul dintre cei mai buni prieteni daca o sa ai idei bune pe care o sa vrei sa le aplici la nivel de clasa, daca le ceri parerea in legatura cu chestii organizatorice, daca te implici in toate activitatile, indiferent de profil si etc. Daca tot esti sefa clasei, eu spun ca tu sa fii si casierul si tot, de tine sa depinda orice miscare, pentru ca intr-un anumit punct o sa te certi cu unii sau altii pentru faptul ca s-au pierdut bani sau nu s-a socotit bine sau alte prostii gen, asa ca ar fi spre binele tau sa-ti pastrezi tu evidenta in tot. Si sper sa nu fii speriata, insa ai sa vezi ca la un moment dat o sa pici de vina pentru un anumit lucru din care crezi ca nu poti sa iesi foarte usor, insa ai incredere in tine si in propriile tale forte, everything will be fine. Eu sunt de asemenea membra a consililui elevilor in liceul meu, insa datorita activitatii mele de pe clasa a 9a, in care am stat in banca mea si am incercat doar sa fac anumite sugestii care din fericire i-au impresionat pe cei din jur, am ajuns membra a consililui de onoare, consilu din care fac parte presedintele si alti 3 membrii la fel ca mine, e ceva mai special. Ei bine, trebuie sa fii foarte spontana, pusa pe treaba si sa incerci ca si atunci cand gresesti, ca se intampla, ca oricarui om, sa nu te dai batuta si sa fii mereu cu zambetul pe buze. Sper ca te-am putut ajuta cat de cat, totul depinde de tine si mai ales, de prima sedinta, o sa-ti dai seama de cat de multe beneficii ai ca fiind o eleva ce se numara printre laureatii colegiului. Asta o sa-ti foloseasca si pentru dosarul pe care probabil vei fii nevoita sa il inmanezi facultatii la care te inscrii, insa asta depinde de fiecare facultate in parte. Iti urez mult succes, ai grija de tine si "tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape"! :d

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce vine din interiorul tau faci, precum si reversul medaliei, gresesti asumandu-ti responsabilitatea propriilor actiuni.
Nu are rost sa eviti sa gresesti : 1) ca ai fi meschin/a, 2) ca ai fi meschin/a si... "bratul lung al legii te ajunge".
Fa ce consideri tu ca e bine. Fii sincer/a si original/a.
Succes!

| jackj a răspuns:

Daca nu ii lasi sa ti se urce in cap si sa te ia la misto ii ok, daca nimeni din clasa nu te respecta lasate.