| Gabiiicami a întrebat:

Buna, TPU! Sunt clasa a IX-a, la profil filologie si din semestrul 2 as vrea sa ma transfer la stiinte ale naturii. Stiti daca trebuie să dau diferente pentru acest profil, având în vedere că sunt a noua? Si daca da, la ce materii o să dau? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca schimbi profilul te poti transfera doar in vacanta de vara, avand media de promovare a clasei a IX-a cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer si cu sustinerea examenelor de diferente la materiile obligatorii care s-au facut in clasa de transfer si nu le-ai facut la actualul profil.
Exista si situatii de exceptie cand te poti transfera in cursul anului scolar.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Gabiiicami explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Am văzut printre situațiile excepționale ca scrie si "clase cu program de predare intensivă al unei limbi străine". Profilul meu e filo intensiv franceza, deci cred ca sunt sanse sa ma pot transfera din semestrul 2, Nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabiiicami):

Da, te vei putea transfera, bineinteles daca indeplinesti si conditia privind media de admitere, respectiv sa fi fost cel putin egala cu a ultimului admis la profilul de stiinte ale naturii.

| Gabiiicami explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai diferente la materiile care se fac la stiinte si la filologie nu