| Demzz a întrebat:

Sunt clasa a8a și aș vrea să mă duc pe un profil de estetică și igiena corpului omenesc. Îmi puteți spune cam ce materii se fac aici și cam pe ce se pune cel mai tare baza? happy
Dau funda! big grin

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Specializarea "estetica si igiena corpului omenesc" ( din clasele 9-10 ) DEVINE specializarea "Coafor stilist" ( în clasele 11-12 )!

La profilul "Servicii"/"Coafor stilist" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru clasele 9-10 vezi materiile & nr de ore în Anexa 5 OMECT 5723/23.12.2003 de la linkul :
www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=4653

http://www.edu.ro/index.php/articles/6459

Pentru clasele 11-12 vezi materiile & nr de ore în OMECI nr. 3412/16.III.2009 de la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/cadru-superior-tehnologica/

Vezi şi materiile la care dai teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

| mahomie4life a răspuns:

chimie si biologie (anatomie)

| GiorgiAlexandra a răspuns:

Buna! Ai cam toate materiile in afara de muzica si desen. Te vor duce la un salon unde sa inveti sa faci manichiura, hairstyle etc. Apoi vei putea să lucrezi la un salon. Succes