| oNNeRuNN a întrebat:

Sunt clasa a8a si imediat termin...deci vine vremea pentru liceu...ma pasioneaza calculatoarele..si am o intrebare:
Daca dau la un liceu economic...pot sa intru la facultatea de informatica?
Si ce parere aveti despre profilul matematica-informatica? este exagerat de greu?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Specializarea de "Matematică-Informatică" este cea mai GREA ( dintre toate specializările de liceu ) : se face Mate M1 ( cea mai grea Matematică ) şi multă Informatică ( + dai Atestatul la Info, la sfârşitul clasei a 12-a )! sad
Totuşi, dacă vrei să continui în acelaşi domeniu, atunci este INDICAT să faci un liceu cu specializarea de "Matematică-Informatică"!

Toate cele bune.

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Si eu vreau sa ma duc la economic, dar eu vreau sa ma fac barman deci parerea mea este ca pentru informatica ar trebui sa te duci la mate-info.Intr-adevar la mate-info este mai greu si sincer sa fiu eu nu as rezista acolo pentru ca nu prea invat asa de mult, dar daca tie iti place, lupti ca sa ajungi cineva.

| Adi_Chindea_1995 a răspuns:

Nu e exagerat de greu la mete-info, dacă învețiwinking
Și eu mă gândesc să dau acolo, faci cam 4 ore de matematică pe săptămână și 5-6 informatică (din câte am auzit)și restul orelor sunt cam la fel ca în gimnaziu...
Baftă!