| caralimcea a întrebat:

Sunt din R.Moldova si anul acesta am absolvit gimnaziul, adica 9 clase.La noi in localitate avem liceu, dar e foarte slab, si profesorii vin la scoala numai pentru a avea salariu.Eu vreau tare ca sa depun documentele la colegiul national de comert, din Chisinau, la contabilitate si finante, media calculata dupa algoritmul colegiului este de 9.29! Parintii sunt categoric impotriva sa plec de acasa, deoarece au mult de lucru si nu vor sa ramina singuri, dar eu chiar vreau sa invat, pentru ca asta imi place.Parintii mei sunt foarte duri, nervosi, si nu vor sa ma lase, zic ca trebuie sa termin aici liceul, vor sa-mi ingroape viitorul in groapa asta de sat. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| Robert_4382 a răspuns:

Salut...sincer nu pre ai ce sa faci decat sa iti asculti parintii ei stiu ce ce cel mai bine pentru tine chiar daca uneori nu au dreptate.despre profesori ai trebui sa organizezi un consiliu si sa vb despre profesori prosti pe care zici uh ca ii ai doar pentru salariu. mult noroc in continuarewinking

| DiiaDiutza a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei mai mult...totusi depinde foarte mult liceul, pentru viitorul tau... spune-le ca o sa vii sa-i vezi des, sa-i mai ajuti, dar incearca sa le explici ca asta iti doresti, sa ivneti, multi parinti ar fi mandri cu un astfel de fiu, caruia sa-i placa sa invete