| caralimcea a întrebat:

Sunt din R.Moldova si anul acesta am absolvit gimnaziul, adica 9 clase.La noi in localitate avem liceu, dar e foarte slab, si profesorii vin la scoala numai pentru a avea salariu.Eu vreau tare ca sa depun documentele la colegiul national de comert, din Chisinau, la contabilitate si finante, media calculata dupa algoritmul colegiului este de 9.29! Parintii sunt categoric impotriva sa plec de acasa, deoarece au mult de lucru si nu vor sa ramina singuri, dar eu chiar vreau sa invat, pentru ca asta imi place.Parintii mei sunt foarte duri, nervosi, si nu vor sa ma lase, zic ca trebuie sa termin aici liceul, vor sa-mi ingroape viitorul in groapa asta de sat. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| mary23 a răspuns:

Mai ai putin si devii major. Explica-le parintilor tai ca nu mai pot decide pentru tine. Daca tu asta vrei sa faci, fa-o! Trebuie sa inteleaga ca viitorul tau conteaza mai mult decat nevoile lor.
Totusi, incearca sa mai vorbesti cu ei si sa le pui in vedere toate aspectele pozitive ale deciziei tale.
Eu cred ca totul se va rezolva, pentru ca tu pari un baiat descurcaret, care stie ce vrea happy
Te pup si numai bine

| maria00000 a răspuns:

Salut...scuze intrebarea nu e la tema, dar as vrea sa stiu cum ai calculat media nu pot rezolva cu procentele (60% si 40%)nu am inteles ce sa fac... explicami te rog