| Amiyyira345 a întrebat:

Buna TPU! Sunt in clasa a 6a iar eu mi-as dori sa intru la colegiu militar. Problema este ca am miopie + astigmatism (la ochiul drept am -3, 00 si la cel stang -1, 5). Am sanse sa trec la proba medicala?

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Hey! Nu aș vrea să te descurajez. În primul rând, ești în clasa a 6-a și până să ajungi în clasa a VIII-a se pot schimba multe. De exemplu, se poate schimba și baremul medical și să-ți ceară o limită la miopie de maximum -1, 5, să zicem. Tu continuă să mergi pe ideea că vei reuși, pentru că nu ai de ce să te temi, din moment ce ești șeful tău și nimeni nu te poate controla. Și, trebuie să o spun și asta, până în clasa a VIII-a vederea ta se poate degrada. Dar asta depinde de mai mulți factori, printre care: dacă te obișnuiești să citești mult la lumină prea puternică sau prea slabă, ai toate șansele să-ți slăbești vederea și dacă te obișnuiești să tot citești ceva de foarte aproape îți vei strica vederea de la distanță. Încearcă să te obișnuiești să stai și fără ochelari și adaptează mediul de lumină la mediu atunci când citești sau studiezi. Nu îmi rămâne altceva decât să-ți urez mult succes și vis împlinit!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără iluzii și fără operații, NU

| Genevaaa a răspuns:

Probabil nu

| Genevaaa a răspuns:

Am revenit cu alt raspuns, maximul e -3.00 deci da ai sanse. Si poti sa iti faci si ochelari.

| Amiyyira345 explică (pentru Genevaaa):

Port ochelari, dar cred ca o sa imi mai creasca pana atunci ((