| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Sunt in clasa a 8 a si îmi doresc să merg la liceul Ion Creangă din București, un profil intensiv japoneză. Cam care ar fi cea mai mica medie cu care as putea intra? Știu că e destul de devreme pentru întrebarea asta, dar sunt curioasa pentru că nu am avut medii extrem de mari in celelalte clase.

2 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ultima medie admitere la filologie pe 2020 a fost 9, 33. Deci dacă nu ai medii "extrem de mari" anii trecuți, nu-i o idee prea bună.
Plus că japoneza e extrem de grea, mai ales sistemul de scriere. Morfologia e mai ok, sintaxa e puțin aiurea, dar caracterele alea te tâmpesc - deci dacă nu ai o înclinație spre lingvistică, va fi un calvar.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Uite acesta este site-ul oficial al liceului Ion Creanga din Bucuresti. Aici ai informatii despre mediile de admitere din anul scolar anterior la fiecare profil in parte. https://cnion-creanga.ro/clasa-a-ix-a/, de asemenea ai si informatii privind criteriile pentru admitere. Urmareste site-ul in fiecare zi si vezi cand vor apare informatii pentru admiterea de anul acesta.