| PufyRea a întrebat:

Buna TPU sunt in clasa a 9 a si de la anul' adica in clasa a 10 as vrea sa ma mut la un liceu militar. Nu stiu ce trebuie sa fac pentru chesti asta. Sunt la un liceu teoretic foarte bun. As vrea neaparat sa stiu ce diferente/probe trebuie sa dau. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti aprobe transferul. Pentru intrarea la liceul militar se dau teste fizice si examene, nu este ca la liceele normale.
Oricum, poti face cererea de transfer si s-o depui la liceul militar si la liceul tau, n-ai nimic de pierdut. Cererea trebuie aprobata de Consiliul de Administratie de la liceul militar si avizata de CA de la liceul actual. Daca iti va fi aprobata iti vor spune la ce trebuie sa dai diferente.

| A0kAnGeL a răspuns:

Daca vrei sa intri la liceul militar ai nevoie in primul rand de aspect fizic, ca sa zic asa, trebuie sa dai probe sportive :rezistenta forta etc. si ti se cere si matematica, deci daca nu te pricepi la matematica si nu esti buna la sport te sfatuesc sa nu te transferi. Acel liceu e ceva geh armata straight face LA ORA 05:30 TREZIREA!

| Camiii98 a răspuns:

Știu eu. Fratele meu se duce la academia militara Mihai Viteazul din Alba Iulia, și trebuie sa de-a probe psihice, de rezistență, forță. Daca te duci acolo ar trebui să te descurci cu Matematica si Informatica. Liceele militare sunt specializate in Mate-Info! Aici se transferă fratele meu : http://www.colmil-mv.ro/! Sper să te ajute. Acolo îți arată tot ce vrei să știi. Fundiță, sper!:D

| lacra1998 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc este foarte strict acolo eu azi am fost sa dau probele si am picat la traseul militar aplicativ (proba sportiva ) si nu poti sa dai in a 10-a doar in a 9-a ca te pun sa repeti anul adica tu treci 10 si dai la ei si intri dar nu te duci la clasa de a 10-a te duci la a 9-a eu zic sa te pregatesti foarte mult fizic dar si la testul psihologic azi au picat 10 fete din 57 la liceul militar dimitrie cantemir breaza daca vrei mai multe detalii apeleazama pe chat si nu te trezesti la 5:30 te trezesti la 6:30 faci inviorarea se ridica drapelul afara dupa te schimbi in uniforma la 7 mancati si la 8 incep orele

| lacra1998 a răspuns:

Am aflat acum ca din 57 de fete au trecut 3 atat la urmatoarele probe care se dau la 1 iunie romana si mate

| lacra1998 a răspuns:

din nou eu... o sa dai mai intai psihologicu este greu iti zic din experienta care daca nu treci de el pleci acasa proba sportiva adica un traseu militar in care trebuie sa faci 5 flotari sa escaladezi o lada de 1:60 m sa mergi pe barna sa te rostogolesti sa sari din 2 sarituri 3:30 sa arunci cu mingea de oina handbool volei si baschet la poarta si sa intre in poarta sa cari o minge medicinala printre jaloane si tot ce ti-am spuns trebuie sa faci 1:40 timp cu penalizari a zi era sa uit si un sotron cu numere de la 1-9 alan-dala care fiecare numar are o patratica si paratica trebuie sa fie de aprox 1 metru si daca treci de asta urmeaza rezistenta adica alergare 1000 de m in 4:40 si daca treci de astea dai la mate si romana pe 1 iunie