| thisisagreatusername a întrebat:

TPU! Sunt in clasa a VIII-a si am simularile pentru Evaluarea Nationala in cateva zile. As dori sa ii intreb pe cei care au dat deja examenul si pe cei care il dau anul acesta cum i-a invatat profesorul sa faca la un anumit exercitiu de la subiectul II: cand ti se cere sa rezolvi ceva in legatura cu o fraza (sa transcrii propozitia subordonata, sa-i precizezi felul etc.), trebuie sa imparti fraza in propozitii (sa subliniezi predicatele, incercuiesti elementele de relatie, delimitezi propozitiile) pe subiectul de examen? Profesoara mea de la clasa mi-a spus ca nu se admit aceste insemnari, din cauza ca se considera semne distinctive, iar profesoara cu care fac meditatii mi-a spus ca e necesar sa fac delimitarea. Pe voi cum v-a invatat la scoala? E posibil sa nu se dea punctajul maxim daca rezolv (corect) in oricare dintre aceste feluri? Multumesc mult! :*

2 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Si eu voiam sa intreb asta thinking Cred ca nu mai subliniezi nimic si scrii direct gen " P1=...=propozitie principala s.a.m.d.

| Patty03 a răspuns:

Trebuie sa faci delimitarea, insa nu ai voie sa incercuiesti si sa subliniezi pentru ca acelea da, se pot considera semne distinctive.