| Bibi16 a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema, sunt a8a, iar pe viitor vreau sa urmez o facultate in afara. pentru liceu m-am gandit sa dau la intensiv engleza, dar am auzit ca se da un examen separat daca da cand? si in ce consta, care sunt procedurile? stiti licee din Bucuresti cu intensiv eng mai bune, metionez ca o sa am aproximativ 9 media de admitere.
De-asemenea as vrea sa merg la stiinte sociale intensiv engleza.

1 răspuns:
| Rose123 a răspuns:

Da,se da un examen. Acesta are 2 parti : oral si scris. Partea orala e relativ usoara, daca stii sa legi cuvintele rapid si bine. E doar un interviu de 10-15 min. Partea scrisa e mai dificila putin. Anul trecut a fost un text la prima vedere din care lipseau anumite propozitii,iar tu trebuia sa selectezi raspunsul corect din mai multe variante. A mai fost si un exercitiu cu corectarea unor greseli(era nevoie de atentie aici), un alt exercitiu cu completarea unor prepozitii/cuvinte lipsa din niste fragmente etc. Ca si licee...ei bine, majoritatea liceelor bune au cate o clasa/doua de intensiv/bilingv. Tocmai de aceea nota de la examenul la engleza trebuie sa fie foarte mare, pentru a putea intra. E bataie pe locuri laughing Din cate stiu eu, acest test se da cu putin inainte de evaluare nationala.