| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

sunt la liceu clasa 11a profil Filologie bilingv engleza si dupa ce termin liceul primesc diploma de bacalaureat (daca iau bacalaureatul ) si mai dau si atestat din limba engleza. Primesc diploma si pentru atestat sau numai diploma de bac? Am inteles ca dupa ce termin liceul primesc o foaie matricola cu toate notele din clasele 9-12, este adevarat? Cine a terminat liceul să-mi spuna putin ce diplome si foi primesti? DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului privind regimul actelor de studii şi al documentelor şcolare gestionate de unităţile de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr.3.844/2016, citez:
  "ART.1
  (1) Actele de studii din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar sunt documente oficiale de stat, cu regim special, care atestă finalizarea de către titular a unui nivel de învăţământ, cu sau fără examen de absolvire/finalizare.
  (2) În sistemul naţional de învăţământ preuniversitar se emit, începând cu anul şcolar 2015-2016, următoarele acte de studii:
g) Diplomă de absolvire a liceului însoţită de foaia matricolă parte a portofoliului;
  h) Diplomă de bacalaureat, însoţită de foaia matricolă parte a portofoliului educaţional;
  i) Diplomă de bacalaureat - secţia bilingvă francofonă, însoţită de foaia matricolă parte a portofoliului educaţional;
  j) Diplomă de merit, pentru absolvenţii care au promovat toate clasele din intervalul IX-XII/XIII cu medii generale de minimum 9, 50, iar la examenul de bacalaureat au obţinut media 10;
  k) Certificatul de competenţă lingvistică de comunicare orală în limba română însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului;
  l) Certificatul de competenţă lingvistică de comunicare orală în limba maternă însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului;
  m) Certificatul de competenţă lingvistică într-o limbă de circulaţie internaţională însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului;
  n) Certificatul de competenţe digitale însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului;
  o) Atestat de competenţe profesionale;
  p) Atestat de competenţe lingvistice;"