| bugativeyRO a întrebat:

Clasele de liceu din dreptul carora scrie "*numar* intensiv engleza" sunt la fel cu clasele al caror profil contine termenul de "bilingv"?! Adica, la unele profile scrie simplu Mate-Info, la numarul de clase scriind ca unele sunt de intensiv engleza, iar la altele scrie Mate-Info - bilingv limba engleza.

Ce vreau sa zic este ca daca intrii la o clasa de profil mate-info simplu cu o clasa de intensiv engleza e tot un fel de clasa cu bilingv pentru engleza? sau e cu totu diferit? iti trebuie atestat la clasele de intensiv engleza?

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

Clasele de bilingv nu sunt aceleași cu clasele de intensiv.
Principala diferență este că dacă dorești să intri la o clasă de bilingv engleză, trebui să ai atestat sau cu alte cuvinte, să fi luat minim șase la examenul de bilingv desfășurat în luna mai. Dacă nu ai dat acel examen, nu poți intra la nicio clasă de bilingv.
Pe de altă parte, dacă vrei să intri la o clasă de intensiv engleză (sau orice altă limbă), o poți face fără să ai acel examen dat. Dacă ai medie, intri!

Cealaltă diferență este că într-o clasă de bilingv engleză se vor face mai multe ore de engleză + geografia, istoria, cultura ș.a., a Angliei, pe când la intensiv se vor face mai puține.
Altfel pusă problema, la bilingv româna și engleza sunt la egalitate.

| bugativeyRO explică (pentru AnarchyUK):

Mersi de raspuns; am atestat-ul, doar ca nu stiam diferentele dintre cele doua.

1 răspuns: