| Bli_Bla_1996 a întrebat:

Sunt la scoala in Italia clasa a 10-a la cel mai bun liceu de aici (Liceul stiintific) se preda matematica,latina, stiinte(acestea sunt materiile de baza)..etc. Acuma dupa 6 ani petrecuti in Italia familia mea vrea sa ne intoarcem in Romania. Acum eu trebuie sa vin in romania si sa ma inscriu la un liceu.Eu m-am gandit sa ma duc la Economic (pentru ca corespunde cu acelasi liceu care sunt eu acuma) dar nu stiu ce trebuie sa fac. Cand ma inscriu ma da cu o clasa inapoi? Si ca sa intru la Economic trebuie sa dau vreun test? Dupa ce criterii ma accepta?( Tin sa mentionez ca am terminat generala cu nota 8)
Voi intra in fiecare zi pentru raspunsuri, si acord funda celui mai bun raspuns. Ajutatima cu orce chiar si un sfat. Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nimeni nu-ti poate raspunde la intrebari pentru motivul ca studiile efectuate in strainatate trebuiesc echivalate de catre institutia competenta din Ro. Institutia competenta care va face echivalarea studiilor se numeste Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor(CNRED)-Bucuresti.Dosarul pentru echivalare se depune la Inspectoratul scolar judetean iar documentele care compun dosarul de echivalare sunt enumerate pe site-ul institutiei :http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

Daca descarci actul normativ, respectiv Ordinul ministrului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice nr. 5.079/31.08.2016
si vei citi tot continulul Art. 136 vei afla cum se procedeaza si la ce te poti astepta in situatia ta --- vezi in link :https://www.edu.ro/sites/default/files/Regulament%20cadru%202016.pdf

| TrăieşteClipa a răspuns:

O sa ramai socat sa afli ca la noi se face in generala ce fac italienii la liceu.
Parintii tai au luat cea mai proasta decizie. Daca terminai acolo era altceva.

| ALGator a răspuns:

Ar fi fost bine să te fi lăsat sa termini liceul in Italia.
Ar trebui ca dragutii tai de părinți să ducă pînă la capăt ce au început și să descurce ei ițele rescolarizarii tale in România. Tu ești minor.