| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Sunt pe profilul științe ale naturii la liceu, profilul real, dar eu doream sa dau la pedagogie dar părinții nu au vrut să mă lase.Acum as vrea sa mă transfer in semestrul 2 la pedagogie. Știți daca se poate? Am note foarte mari numai 9 și 10, la liceu am intrat cu aproape 8.

2 răspunsuri:
| thebestsinger a răspuns:

Daca ai fi putut intra direct din repartizarea computerizata(nu cred ca se aplica la profil pedagogic) sau daca puteai intra din prima la carl profil ca aveai medie... legea iti permite sa te transferi si in semestrul 2. Dar daca tu ai avut 8, 26 sa zicem si media la pedagogie era 8, 34 nu ai cum sa mai intri anul acesta. In schimb...la anul (daca ai si probele de filiera date) te vei putea transfera in limita locurilor disponibile, asta doar daca vei avea medie mai mare ca ulimul din clasa sau a celoara cu care concurezi pe locul respectiv. Oricum ai sanse mari daca ai avut peste 8 deci nu te stresa.

| anonim_4396 explică (pentru thebestsinger):

Păi la liceul la care doream eu să intru ultima medie de intrare a fost 6.48, iar eu am avut media de intrare la liceu 7.89, deci aș fi putut să intru, dar nu m-au lăsat părinții.Dar acum pentru a mă transfera pe semestrul 2 trebuie sa dau probele vocaționale?