| Ewle636352 a întrebat:

sunt persoane pe aici cu OCD (Obsessive-compulsive disorder)? Dacă da voi cum trăiți? Mă refer cum este viața voastră de zi cu zi?

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Nu este ceva plăcut, ba dimpotrivă, imi consumă existența, atât zilele, cât si nopțile.
Am speranța că voi reuși trece peste, insă mai am suficient de lucrat. Este o chestiune de autocontrol. Tulburarea obsesiv compusivă intervine ca o lipsă a controlului asupra noi însine.
Cum este viata de zi cu zi?
Cu o presiune in plus fată de a altora. Nu este tocmai usor de descris, ca să nu mai zic, de trăit.

4 răspunsuri:
| Skarr a răspuns:

Am cautat si eu ce e ocd pe google si am vazut ca ai pus si o intrebare acum ceva timp cu "ganduri ca daca nu faci... o sa se intample ceva". Si mie mi se intampla asta destul de des. Si mai am si o paranoie sa zic asa si verific chestii, cateodata si de mai multe ori. Si nu stiu daca are vreo legatura, mai am niste tic uri. Care daca nu le mai fac dispar dupa un timp. Pana apare altul si tot asa. Crezi ca are vreo legatura? Tu ce crezi

| EdgarAllan a răspuns:

Buna!
Eu... dar in ultimul timp am reusit sa incep sa-mi controlez gandurile. Am mai ramas doar cu cateva chestii minore pe care sper sa le controlez in timp. In mare parte viata mea de zi cu zi este normala, cel putin in ultima vreme. Singurul lucru care imi mai da batai de cap e ca mereu am impresia ca am lasat usa neincuiata sau ca mi-am uitat telefonul / banii. Si imi place sa mentin o ordine anume laughing, in rest destul de normal.

| PainTech a răspuns (pentru EdgarAllan):

" Singurul lucru care imi mai da batai de cap e ca mereu am impresia ca am lasat usa neincuiata sau ca mi-am uitat telefonul / banii. "

Cred că asta se întâmplă tuturor uneori.

| EdgarAllan a răspuns (pentru PainTech):

Da... dar eu ma intorc de cel putin 5 ori ca sa verific... laughing si tot am sentimentul ca am uitat. Sa nu mai zic ca daca merg prin locuri straine, trebuie sa fac poze ca sa ma conving cand ajung acasa ca nu am uitat nimic pe acolo.