| Rotciv a întrebat:

Buna TPU

Sunt student la medicina. Si anul trecut mi am inghetat anul universitar. Eram la fara taxa. Intrebare! Acuma vreau sa-l dezghet, voi fi din nou la fara taxa? sau ma vor baga la cu taxa?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Orice facultate, la sfarsitul unui an de studiu, face o ierarhizare in ordinea descrescatoare a mediei ponderate ( pe fiecare specializare sau linie de studiu) si in limita locurilor aprobate ca fiind finantate de la buget--- daca media ta, corespondenta anului universitar finalizat, se incadreaza, conform ierarhizarii, in limita locurilor bugetate, este firesc sa ocupi un asemenea loc si dupa perioada de intrerupere.
Deci, importanta este media ponderata --- vezi un exemplu de calcul a mediei aritmetice ponderate:http://aseforum.ro/......ponderata/

2 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Cel mai probabil te vor baga la cu taxa, tocmai pentru ca ai ales sa ingheti anul. sad

| Rotciv explică (pentru mdaria):

Eu voiam raspuns sigur, nu probabilwinking