| anonim_4396 a întrebat:

In alte tari din Europa s-a inghetat anul scolar/universitar?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Şcolile şi universităţile sunt închise în Italia, Polonia, Grecia, Irlanda, Republica Cehă, România, Ucraina, Slovacia, Slovenia, Lituania, Norvegia, Danemarca, Luxemburg, Austria, Bulgaria Turcia, Belgia, Franţa, Portugalia, Elveţia, Croaţia, Spania şi în majoritatea landurilor germane. Asta era o informatie din 15 martie. Astazi cred ca nu mai sunt nicaieri scoli deschise!

| NLS a răspuns:

In Germania sunt inchis scolile pana in 14, 15, 17 sau 19 aprilie in functie de land (si intr-un land pana in 26 aprilie).
Daca dupa aceasta perioada se poate reveni la normal, nu se va ingheta anul, ci se vor decala examenele.
Daca va fi necesara in continuare izolarea la domiciliu, se poate lua in considerare inghetarea anului, inca nu se poate stabili nimic concret.
Intre timp, elevii lucreaza de zor de acasa, majoritatea isi continua orele "normal", in mod online. (chiar si laboratoarele practice se tin, insa elevii privesc de acasa, profesorul face experimentele/incercarile in laborator ).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu.

| oz_1736 a răspuns:

Citeste despre examenele din Olanda. Nu stiu daca va fi la fel peste tot

| InvatamProgramare a răspuns:

Din ce stiu eu deocamdata nici un stat nu a inghetat. Dar probabil daca vacanta de vara nu va fi suficienta pentru a recupera materia pierduta se va ajunge si acolo.