| crystina244 a întrebat:

Termin clasa 8a si voi da examenul de admitere, si nu stiu daca sa dau la stiinte ale naturii sau la filologie (vreau sa dau la medicina) si am pierdut 2 ani de chimie, iar la mate sunt varza!

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Ceea ce faci la liceu nu prea te va ajuta in vederea facultatii. Pentru a intra la medicina trebuie sa te pregatesti suplimentar la chimie si biologie cu un profesor. Am terminat acest profil anul trecut si am avut colegi care au dat la medicina, deci stiu despre ce vorbesc. Ar fi indicat sa mergi la Stiinte ale Naturii, insa daca alegi Filologia pentru ca ti se pare un profil mai accesibil, atunci nu e nicio problema.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vrei să faci Facultatea de Medicină, atunci este PREFERABIL să te înscrii la un liceu cu specializarea de Ştiinţe ale Naturii!

Toate cele bune!