| TanyaTanny a întrebat:

Testul Cambridge pote fi dat de oricine? Din ce engleză e dă? Ştiu că e o diferență între cea din USA şi cea din UK. În ce constă testul? Cum este structurat şi ce conține? Şi cât costă un astfel de test?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Depinde pentru ce nivel te inscrii. Cele mai recunoscute sunt CAE si CPE (advanced si profiency). Diferenta sunt unele cuvinte si pronuntia, dar comisia nu mai e formata din englezi acum asa ca pronuntia nu e exagerat de importanta.
Testul consta in 4 probe
1. Reading and use of english care un exercitiu de open-cloze; multiple choice; rephrase; word formation si 4 readinguri : unul cu variante; gapped text; 4 autori despre acelasi subiect si 4 cerinte pe baza textelor; 6 fragmente pe diferite teme cu 10 cerinte. 1h 30
2. Listening: 4 parti diferite ca cerinte cu ascultarea de 2 ori
3. Writing : 2 esee 1h 30
4. Speaking aprox 20 min : parte introductiva cu intrebari, compararea a 2 imagini; discutarea cu partenerul pe baza unei diagrame si inca o serie de intrebari mai complexe unde relationezi cu partenerul.
Doar taxa de inscriere este 600 lei. Insa pentru un asemenea examen iti trebuie o pregatire, in special daca nu vrei sa-l treci la limita.

3 răspunsuri:
| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Cambridge UK daaaa

| HarleyQuinn a răspuns:

Da, ar putea fi dat de oricine, deși e bine să fii pregătit și să ai habar de limba engleză. Nu de alta, dar să nu dai o grămadă de bani degeaba.
Se dă din engleza britanică, din moment ce Cambridge e din Anglia.
Are patru părți: Reading, Writing, Listening și Speaking.
Prețul depinde de nivelul pe care îl dai, dar în general costă vreo 400-500-600 de lei.
Există modele de teste pe net.

| Alexxxyk a răspuns:

Testul se da din engleza UK din moment ce cambridge e din Anglia. Intrarea costa 50 de lei iar daca iei primul test va costa mult mai mult dupa, in jur de 300-400 lei CRED si sincer sa fiu e destul de greu, se da din cultura generala engleza de asemenea, e complicat dar cu pregatire se rezolva.