| coadadematura a întrebat:

Salut, imi puteti spune va rog ce este testul Cambridge, in ce consta, unde se dă si la ce ajută?
Am mai auzit persoane care spuneau ca vor sa dea test Cambridge dar nu am inteles mare lucru din explicațiile lor.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Testul Cambridge si testul IELTS sunt teste internationale de engleza (care se sustin la Ambasada marii britanii din Bucuresti), care iti da diplome si note, in urma carora poti emigra pe baza lor, sau poti sa-ti iei joburi unde ti se cere acest certficat de cunoastere a limbii engleze si nivelul la care esti tu.

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Este cam la fel cu BAC-ul nostru doar ca teebuie sa il iei pe bune
Mai ales la limba engleza

Eu nu am.nevoie de asta dar mi-am echivalat potop de diplome in altă țară
Printre care mi-au trecut nivelul.meu de cunostonțe la echivalentul Cambridge
Printre multe altele

Ar cam trebui sa fii or bune la nivelul de a lua bacul daca s-ar tine in limba engleza

| Wr3nch a răspuns:

E un test care include 4 probe: scris, citit, auditie si vorbire. In functie de ce nota iei nu mai trebuie sa dai anumite examene. De exemplu daca te inscrii la Litere la Engleza principal si ai C1 se echivaleaza cu nota 10, si nu mai dai test pentru admitere.