| Florennce a întrebat:

Bună TPU
Un master în psihologie în România se poate face şi dacă nu am absolvit facultatea de psihologie? De la medicină, de exemplu, pot face master-ul în psihologie?
Mulţumesc!

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

La facultatea de medicina te poti specializa in psihiatrie. Dar poti face orice master dupa orice facultate, trebuie sa ti se aprobe proiectul de studii sau sa iei examenul.

| Florennce explică (pentru minrest):

Întreb asta pentru că, spre exemplu, cei de la facultăţile de biologie, chimie, fizică, politehnică pot da masterul de la medicină. şi mă gândeam că şi psihologia e undeva pe acolo, în domeniu.

| minrest a răspuns (pentru Florennce):

Sigur, iar psihiatria cu atat mai mult. Daca faci medicina si te intereseaza functionarea mintii umane, eu cred ca psihiatria te lamureste mult mai bine decat psihologia rudimentara practicata la noi in tara. Evident, psihiatria studiaza gandirea patologica, dar implicit devoaleaza si functionarea gandirii umane normale. Asta este parerea mea.

| Florennce explică (pentru minrest):

Da, aşa e.dar nu mi-aş dori să urmez specializarea asta, în mod special, din mai multe considerente. Mulţumesc, oricum! happy