| RapsodieDePrimavara a întrebat:

Unde as putea sa gasesc informatii pentru un referat la chmie, clasa a7a, despre Reactii Chimice:
-lente
sau
-rapide
sau
-endoterme
sau
-exoterme?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ioanaioana a răspuns:

Reactia chimica (fenomenul chimic) reprezinta transformarea unor substante in alte substante, noi.

Reactiile chimice se pot clasifica dupa criteriul chimic in:

Reactii de combinare

Reactii de descompunere

Reactii de inlocuire

Reactii de schimb

Reactia chimica de combinare: transformare in care doua sau mai multe substante se unesc pentru a forma o substanta.

Reactia chimica de descompunere: procesul in care dintr-o substanta rezulta doua sau mai multe substante noi.

Reactia chimica de inlocuire (substitutie): fenomenul in care un element (grupare de elemente) inlocueşte alt element dintr-o substanta compusa.

Reactie de schimb (dubla inlocuire): procesul prin care doua sau mai multe substante compuse işi schimba intre ele unele elemente.

Reactiile chimice care sunt insotite de efecte termice se numesc reactii termochimice.

CaCO3=(t°)=CaO + CO2↑

carbonat de calciu – oxid de calciu – dioxid de carbon

C + H2O = CO↑ + H2
carbon - apă - monoxid de carbon – hidrogen

Reacţiile chimice care se produc cu absorţie de căldură din mediul înconjurător se numesc reacţii endoterme.

Formula generală: R + Q = P