| preacopilapentruvarstaei a întrebat:

urmez sa dau bacul si apoi sa ma inscriu la facultate,si inca nu m-am decis, familia mea nu prea are posibilitate de chirie sau de facultate si ma gandeam sa dau la facultate in orasul meu.Singura facultate este Spiru Haret,este acreditata, dar mi-e frica sa nu o fac degeaba.Cunoaste-ti persoane care a facut aceasta facultate degeaba? si nu are loc de munca? ce stiti despre aceasta facultate? sau as putea sa dau la fara frecventa in alt oras ca sa ma pot angaja,ar scrie undeva ca am facut fara frecventa? sau daca m-as duce la cu frecventa si nu m-as duce asa des ar fi vreo problema? pentru ca vreau sa ma si angajez ca sa imi ajut familia! va rog ajutati-ma,cel mai bun sfat primeste funda.:*:*:*scuza-ti categoria,dar e cea mai vizitata, si astept urgent pareri!

2 răspunsuri:
| melynda a răspuns:

Spiru haret?
1. daca chiar vrei sa faci ceva cu facultatea care o urmezi, si nu doar sa ramai cu diploma in mana, iti sugerez sa mergi la o facultate de renume.
2. sunt o gramada care au terminat o facultate "adevarata" si nu au loc de munca.
3. poti lipsi de la facultate la unele cursuri cu conditia sa le recuperezi, ori sa iti faci rost de cursuri de la colegi. daca ai si laboratoare in orar...musai sa le recperezi ori sa le platesti ori nu intrii in examen.
si eu acum dau bacul si sper sa il iau sa intru la facultatea dorita.
mult succes:*

| Vali2012 a răspuns:

Du- te la o facultate de stat, poate intri la buget si scapi atunci de taxe. Daca ai medie buna, ai sanse sa stai in caminele studentesti unde chiria nu se compara cu chiriile particulare. Te poti angaja pe perioada studentiei, in general cursurile nu sunt cu frecventa obligatorie, doar seminariile si laboratoarele, depinde de facultate. Intereseaza-te si de sectiile cu "frecventa redusa", atunci chiar ai putea avea un job full time. Nu conteaza daca ai facut facultatea la zi sau la frecventa redusa.