| Cata_8193 a întrebat:

Va rog imi spune cineva ce inseamna expresia "Toate drumurile duc la ...Roma" dar sa nu fie o explicatie legata de turism ci sa fie una legata de istorie ...Va rog mult! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Expresia face referire la perioada de glorie a Imperiului Roman, cand cele 29 de cai de acces public, ce strabateau intreg Imperiul aveau acelasi punct final -Roma, fiind astfel mult usurat transportul de marfuri si deplasarea armatei in Imperiu.
Exprimarea este folosita atunci cand se doreste sublinierea ideii ca un scop poate fi atins prin mai multe căi, rezultatul fiind acelasi.
http://www.rightwords.ro/dictionar/toate-drumurile-duc-la-roma--25

2 răspunsuri:
| crystiboss2121 a răspuns:

Adica cuceririle romane au capitala roma si transporturile erau usurate

| TOTO54 a răspuns:

Nu vreau sa dau multe detalii o sa raspund mai sec! E vorba in primul rand de VATICAN, expresia este intr-adevar adresata Romei, dar din cauza Vaticanului se datoreaza acesta adevar si nu doar expresie! Deci nu este o expresie chiar duc toate drumurile spre ROMA( Roma este SENSUL GIRATORIU PENTRU TOATE TARILE DIN EU, ASIA. Iar din cauza este asta...din cauza Vaticanului si puterea Papilor de a se strecura si de a se pune bine cu toti Presedintii tuturor tarilor si impunandule acesta in a constru drumurile si de a lega in sens catre ROMA!, dar de fapt e catre VATICAN...