| Alinaaa17 a întrebat:

Va rog tare mult ajutati-ma din tot sufletul! Am de facut un eseu de 2-3 pagini A4, sa demonstrez apartenenta Amintirilor din copilarie la genul epic si roman (Amintiri din copilarie- I. Creanga). Va rog tare mult! Dau funda + vot. Ajutati-ma! sad

2 răspunsuri:
| Iunona a răspuns:

Nu pot scrie eseul pentru tine dar te pot ajuta cu scrierea lui. Orice eseu are nevoie de :
-O introducere( Ceva despre Creanga, operele sale, opera despre care vrei sa vb)
-Prezentarae pe scurt a punctului de dezbatere( Definitia genului epic)
-Motivele pentru care opera apartine genului epic( Lungimea, existenta personajelor, absenta versurilor, stii tu lista aia lunga cu caracteristicile genului epic)+ argumentele trebuiesc sustinute cu citate din text sau prin redarea unor evenimente.
-Opinia personala despre opera si de ce crezi tu ca nu se incadreaza in alt gen
-Concluzia

| kristyanna a răspuns:

Amintiri din copilarie apartine genului epic deoarece autorul isi exprima ideile, gandurile si sentimentele cu ajutorul personajelor si al actiunii