| Silvia_Cosmina_2003 a întrebat:

Vreau sa dau la Vasile Alexandri in Bacău-stiinte ale naturii. ati putea sa imi dați niște sfaturi legat de acest profil/liceu? Din cate am auzit profesorii sunt severi si trebuie sa faci meditații pentru a trece clasa. nu prea ma pricep la fizica dar daca mi se explică înțeleg totul. si in acest caz am auzit ca nu ți se explică lecția predată... cei care sunt la acest liceu si profil ma puteți informa in privire la aceasta situație?
As mai vrea sa știu cate ore de matematica/romana, engleză etc se fac pe săptămână in clasa 9-a si a 10-a? Căminul cum e si de unde provine?! Mai trebuie sa dai inca un examen la liceu in afara de capacitate? As vrea cat mai multe răspunsuri si lămuriri.
Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| SpreBalcani a răspuns:

Am trecut deja de 1 an prin acest profil si, intr-adevar, nu e ca la gimnaziu dar nu m-am omorat cu invatatul, desi am terminat cu o medie mare. Spre norocul meu am niste profesori buni si niste colegi cu care ma inteleg ( sunt 24 de fete si 2 baieti) happy. Dai teze obligatoriu la mate si romana si vei alege 2/3 din fizica bio sau chimie. Alegerea e a ta! Eu am facut 4 ore de mate 4 dr romana 2 de chimie 3 de fizica si 3 de bio ( am avut optional o ora, deci s ar putea ca tu sa ai doar 2 ore). Din a zecea voi avea 3 ore de romana (ce ma bucura la maxim-e singura profa care nu si are locul la liceu). Sper ca te am ajutat

| Silvia_Cosmina_2003 explică (pentru SpreBalcani):

Îți mulțumesc mult! Deci in legătură cu profesorii, nu este adevărat ce se spune..nu?

| SpreBalcani a răspuns (pentru Silvia_Cosmina_2003):

Profesorii nu sunt de speriat. Trebuie doar sa fii constiintioasa si sa inveti mai ales la inceput sa creezi o impresie cat mai buna si sa te implici cat de mult poti si la alte activitati. Profesorii pot avea diferite caractere dar nu sunt balauri.