| ana2097 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati sa gasesc cat mai multe exemple de termeni de argou si de jargon.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Argoul este un limbaj "secret" elaborat de un grup social inchis cu intentia de a nu fi inteles de ceilalti vorbitori. Termenii argotici
sunt cuvintele create de grupuri restranse de vorbitori (hoti, puscariasi, elevi, studenti, medici, avocati etc.) ca sa comunice fara sa fie intelesi de ceilalti vorbitori. Termenii argotici se modifica frecvent pentru ca isi pierd repede caracterul secret. Existenta lor scurta este determinata si de faptul ca circula mai mult oral. Termenii argotici apar prin folosirea metaforei (ecologist= vagabond), prin utilizarea de arhaisme sau regionalisme (aprod= infractor incepator; parnaie= inchisoare), prin imprumuturi din alte limbi (misto=bun, bafta=noroc); prin derivare (smenar derivat de la smen); prin trunchiere (diriga = diriginta, mate = matematica; gradi = gradinita etc).
Alte ex: politist - curcan, gabor, sticlete; album - cazier; boala - examen restant; neplacut - naspa, nasol; hot - gainar, borfas;.
Elementele de jargon sunt cuvintele preluate din limbi straine de unele categorii sociale cu intentia de a impresiona si de a se deosebi de restul vorbitorilor. In secolul al XIX-lea, s-au folosit excesiv cuvinte frantuzesti.
Ex: maman, bonjour, madam, bonsoar, ok, cool, true, look, baby, weekend, never, full time, part time, brend, trend, training, etc.

2 răspunsuri:
| pufyy a răspuns:

Buna!
argou --> a fura = a lucra, a opera, a completa si a achizitiona.
victima unui furt =mireasa,fraier
politist = schelete, gabor
a spiona= a trage oblonul
hot = gainar,borfas,maimutar.

jargou
bonjour, high-life, never, thank's
bonsoar, feeling, bye-bye, full time, part time, trend
brand, jamais, grazie

fundita?
big grin