| DarkSun a întrebat:

Bunahappy, ma puteți ajuta?, caut 5-6 termeni de jargon, dau fundițabig grin

Răspuns Câştigător
| EmotionalKoma a răspuns:

Dialect-idiom
convict-internat
beatitudine-euforie
trivial-vulgar
altercatie-cearta
expansiv-vioi
prolific-abundent

funda?big grin

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ori tu nu ai pus bine intrebarea, ori cei care ti-au raspuns nu stiu ce-i ala jargon.
Jargonul este specific diferitelor categorii profesionale; jargon medical (ex: rinita=raceala, hematom=vanataie), jargonul celor din constructii (ex: sarpanta=acoperis), jargonul militar (lovitura=proiectil, plan=aripa de avion) si tot asa.
Jargonul este o suma de termeni specifici unei anumite meserii, profesii etc.

| emilia a răspuns:

1. ma sher Alexandra
2. de toată **** ( un jargon foarte vulgar ) dar pe care ti l-am scris cu speranta ca nu-l vei folosi.
3. calculatorist
4. Monsiu Sarla
5. gagică
6.slang
7. retardat
8. Şocâte
9. romgleza, care include : cool, trendy, job etc.
Temele NU se fac pe acest site.
In orice caz, numai bine.*!

| DonnaEmperatriz a răspuns:

Jargonul este limbajul unei paturi culte ce vrea sa se distinga printr-o exprimare care sa impresioneze.

In secolul al XIX-lea, s-au folosit excesiv cuvinte frantuzesti.

Termenul desemneaza si libaje specializate medical, matematic, lingvistic etc.
de aici dedu`si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu-i cauti in locul potrivit; incearca la admini, ca si-au facut o colectie intreaga si o tin pitita sub presul utilizatorilor suspendati!

| anaconda619 a răspuns:

Iti dau eu cateva cunoscute "lingurision, furculision, etc(vezi chirita