Întrebare recomandată | quizi122 a întrebat:

Vreau sa ma fac neurochirurg(sunt deja cls. a XII-a) si unii spun ca pentru a deveni neurochirurg trebuie sa faci facultatea de medicina la departamentul neurochirurgie(adica asa cred si eu) si altii spun ca trebuie facuta facultatea de medicina generala si dupa specializare.
Cum este adevarat?
P.S:daca nu sunteti siguri mai bine nu raspundeti, ok?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista departament neurochirurgie la facultatea de medicina. Toti studentii invata aceleasi materii si specializarea se face abia dupa facultate, in primul rand prin rezidentiat in neurochirurgie.

| FlorinM28 a răspuns:

Faci facultatea de medicina general iar apoi la rezidentiat iti alegi neurochirurgie daca ai medie. Asa e garantat 100%.

| TakahashiHiroshi a răspuns:

Ai 6 ani medicina(faci baza in toate specializarile), apoi faci 1 an de stagiatura, apoi iti alegi rezidentiat in neurochirurgie care dureaza 7 ani, deci ai 14 ani de invatat pana sa devii neurochirurg.