| Clannad a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria asta : Neurochirurghappy
Eu vreau sa devin Neurochirurg. Multi spun sa renunt ca este foarte greu sad
Mult de invatat si ca imi irosec viata ca este o meserie foate grea .bla.bla.bla.bla.

Eu am devenit pasionata de Neurochirurgie dupa ce am inceput sa urmaresc Grey`s Anatomy si m-am indragostit de Dr.Shepherd :X

Pe mine Neurochirurgia ma fascinat total, mi se pare ca dintre toate ramurile medicinei Neurochirurgia este cea mai frumoasa, fascinanta, misterioasa. etc.

Voi ce parere aveti? Merita sa fac tot drumul asta pentru a deveni Neurochirurg?

14 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Poti incerca, dar ai inceput cu stingul: greseala fatala la "ma"din fata lui "fascinat" :d In plus e jale mare la argumentul tau:"am devenit pasionata de Neurochirurgie dupa ce... m-am indragostit de Dr.Shepherd" rolling on the floor

| AdelinaC a răspuns:

Neurochirurgia este foarte grea si necesita foarte multa rabdare.In organismul uman sunt foarte multe vase de sange, artere, nervi si va trebui sa le inveti pe fiecare la perfectie fara sa incurci nervul x cu nervul y aflat la un milimetru distanta.Mergi la librarie si cere sa te uiti peste o carte de specialitate sa vezi cum e.Si eu vreau sa ma fac medic si am ales ortopedia, iar oase in corp sunt peste 200...nervi sunt mult mai multi.
Daca alegi chirurgia sa stii ca acolo conteaza si un milimetru atunci cand tai... poate inseamna chiar diferenta dintre viata si moarte.

Succeshappy

| gohsty a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tinelaughing am 15 ani, urmaresc pentru prima data Anatomia lui Grey si sunt la sezonul 6 (pe net).Am decis sa merg pe medicina sa ma fac neurochirurg.Stiu ca e mult de munca si mama zice la fel dar ma sustine.Si crede-ma..nu doar tu te-ai indragostit de Adoniiiiis:p

| Derye a răspuns:

Si eu m-am uitat la Phineas and Ferb si m-am decis sa ma fac un ornitorinc agent secret, dar nah...nu toate lucrurile sunt posibile.

| Contrast a răspuns:

Merita sa lupti oricat pentru un vis care intr-adevar poate sa devina realitate!
Merita sa dezvolti orice latura buna o regasesti in tine, merita sa fii ceea ce iti doresti si sa teindrepti spre acel ceva in care te regaseti, indiferent care vor fi sacrificiile pe care le vei face!
Fii ceea ce iti doresti sa fii si nu te lasa intimidat de cei din jurul tau care acum nu par sa te inteleaga, dar peste ani si ani, cand vei fi devenit ceea ce ti-ai dorit sa fii daca ai sa privesti in jurul tau iti vei da seama ca acei ce azi ti-au spus sa nu alergi spre visul tau, vor fi ramas demult in urma ta...

Răspuns utilizator avertizat
| Cretzule a răspuns:

Si eu m-am uitat la Spartacus:blood and sand si am vrut sa devin gladiator dar vremurile alea au trecut...

| rosesonfire a răspuns:

Si eu vreau sa devin neurochirurghappy
Si da, incearca happy

| raresh_5041 a răspuns:

Ma si eu m-am uitat la Grey's Anatomy si am vrut sa devin chirurg cardio-toracic.Acum vi se va parea greu si asa va fi dar o sa vedeti ca de indata ce ajungeti o sa fie super. Tata e chirurg cardio-toracic si iubeste ce face(l-am intrebat personal). Deci copii, datii inainte si facetiva chirurgi ca sa salvam vieti.big grin

| gohsty a răspuns (pentru raresh_5041):

Si eu vreau sa fiu chirurg, neurochirurg.De pe ce carti a invatat tatal tau medicia? Editura, numele, etc.

| NemNUZ a răspuns:

Vai vai, cati ani ai? Eu cred ca nici macar nu stii ce inseamna un neurochirurg, bai frate, si eu vreau sa fiu presedinte dar nu pot, ee asa e si cu neurochirurgie, lasand la oparte faptul ca in neurochirurgie o miscare a bisturiului cu un mm este clar moarte, trebuie sa inveti de sa te rupi, de exemplu chiar in momentul acesta tu ar trebui sa inveti.In Romania sunt cam 200 de neurochirurgi in toata tara, deci iti spun doar asa sa nu iti faci sperante prea mari, deoarece dezamagirea o sa fie uriasa cand o sa cazi din nou pe pamant.

| io09675 a răspuns:

Sincer sa fiu....si eu sunt pasionat de medicina ff mult. vreau sa dau la medicina si sa practic neurochirurgia. este fff bine sa vrei, dar este ffff mult de munca. eu sincer ma descurc, dar trebuie sa ai capacitatea de a gandi si a dezvolta niste idei fff complexe.

| zirix a răspuns:

Si eu m-am hotarat sa devin medic dupa ce am vazut Grey's Anatomy!laughing)
Daca tie iti place si crezi ca poti si vrei cu adevarat, de ce nu? Si mie imi spune mama sa renunt, sa nu dau la medicina bla bla chatterbox Dar cu cat imi spune mai mult chestii de astea, cu atat mai mult vreau sa dau la medicina.big grin Succes!

| quizi122 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaa clar!