| ANAHsneaman a întrebat:

Buna TPU.vreau sa va intreb ceva de ce se zice la nunti ,,casa de piatra"?ce sens are expresia in acest context? funda cine ma lamureste si pe mine big grin

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Urarea "casa de piatra" se refera la trainicia si durata acelei casnicii. Cuvantul "casa" simbolizeaza casnicia, familia care tocmai se intemeiaza prin unirea celor doi. La fel cum piatra este dura, rezistenta si nu se sparge, la fel nici acea casnicie sa nu se destrame si sa dureze multi ani ca si "viata" unei pietre.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cum piatra este dura si rezista in timp se foloseste expresia Casa de piatra ca o exprimare pentru o relatie de durata.

| BodyFleci a răspuns:

Casa de piatra... adica ceva gen bafta, nimic sa nu va desparta, sa nu va certati, sa bla bla intelegi? Adica ceva gen "sa aveti o caznicie de durata"

| ViseMaicăVise a răspuns:

"Casă de piatră" e o urare pentru o căsnicie cât mai lungă şi o relaţie cât mai solidă, aşa cum e piatra... fără certuri, divorţ etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urarea se foloseste la toate nuntile. Expresia inseamna o iubire de piatra adica de neinfrant.happy