| micutalumaryan a întrebat:

La nunti se face urarea,, casa de piatra!" ce sens are expresia respectiva in acest context? stiti spuneti-mi si mie va rog dau fundita

5 răspunsuri:
| johnny1992 a răspuns:

"Casa de piatra " are sensul ca, casatoria sa dainuiasca ca si o casa din piatra(adica mult timp) sa fie trainica si strasnica!

| Bionicle a răspuns (pentru johnny1992):

Dar cuplurile pot avea o nunta cu sau fara casa de piatra?

| aanndreeaa a răspuns:

La fel cum e casa din piatra.care e foarte tare si se darama greu.asa sa fie si casnicia lor sa nu o poata darama nimic.sa fie greu de distrus:d

| KittenKitt a răspuns:

Expresia are sens figurat, ''casa'' fiind asociata cu casnicia, deci urarea ar insemna ''casnicie de piatra'' (o casnicie lunga si strasnica)

| Mirică_Puiu_1980 a răspuns:

Domnul Isus: Vă voi arăta cu cine se aseamănă orice* om care vine la Mine, aude cuvintele Mele şi le face.
48 Se aseamănă cu un om care, când a zidit o casă, a săpat adânc înainte şi a aşezat temelia pe stâncă. A venit o vărsare de ape şi s-a năpustit şuvoiul peste casa aceea, dar n-a putut s-o clatine, pentru că era zidită pe stâncă.
49 Dar cine aude şi nu face se aseamănă cu un om care a zidit o casă pe pământ, fără temelie. Şi s-a năpustit şuvoiul asupra ei, ea s-a prăbuşit îndată, şi prăbuşirea acestei case a fost mare."