| LoveBlind a întrebat:

Vreau si eu modele de teste initiale la fizica pentru clasa a 7a! Si nu imi spuneti sa caut pe edu.ro sau mai stiu eu unde! Dati. mi direct testul daca se poate si cu raspuns! Orkum funda la cel mai bun raspuns restul vott! Imediat dupa raspuns!

Răspuns Câştigător
| Raraa a răspuns:

4. La o fereastră există două termometre: unul este situat în exterior şi indică – 150C, iar celălalt
se află în interiorul camerei şi indică + 180C. Diferenţa dintre valorile măsurate de termometre
este:
a) 30C b) 230C c) 320C d) 330C
10 puncte
Subiecte Partea II (50 puncte)
1. Pe o şosea rectilinie, doi biciclişti parcurg distanţele: unul de 5, 4km în 9 minute, iar celălalt
7, 2km în 12 minute. Să se afle:
a) Dacă plecarea lor, în acelaşi sens, este la ora 9 şi 59 minute, la ce oră distanţa dintre este
ei este de 1, 8km?
b) Compară vitezele bicicliştilor.
30 puncte
2. Un elev crede că în vacanţă s-a îngrăşat cu 1, 8kg. Ştiind că acum elevul are greutatea de
412N, cât cântărea el la începutul vacanţei? (g = 10N/kg)
10 puncte
3. Supus la acţiunea unei forţe de 1dN, un arc elastic se alungeşte cu doi milimetri. Care este
valoarea constantei de elasticitate a arcului exprimată în N/cm? Cu cât se va alungi arcul sub
acţiunea unei forţe de 0, 5N?
10 puncte. Ti-am dat doar cateva probleme, dar atat am gasit si eu, sper ca ti-am fost de folos. Funda?

0 răspunsuri:
Întrebări recente